ورود  \/ 
ثبت نمودن

ضرورت وجودی این رشته ، به خاطر توسعه مواد و پروسه های جدید که بتوانند زیست سازگازی و دوام اثر وسایل درمانی پزشکی و سامانه های نوین دارو رسانی را تحقق بخشند، می باشد. برای عملی کردن این ایده ، آموزش و تربیت متخصصینی که علاوه بر دارا بودن کفایت و تخصص کافی در شناخت و توسعه زیست مواد به ویژه در تهیه داروهای جدید برای پیشگیری ، ردمان و تشخیص بیماری ها ، بتوانند ارتباط منسجم و تنگاتنگی را نیز جهت تولید صنعتی فرآورده های زیست مواد دارویی فراهم نمایند.
در نتیجه پیشرفت های حاصل در علوم مهندسی مواد از یک سو و سامانه های دارو رسانی از سوی دیگر ، گرایش جدیدی از تلفیق این دو پدید آمده است. هم اکنون در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا ، مقوله زیست مواد دارویی ، بخش پیشرفته علوم دارویی را تشکیل می دهد که در برخی از آنها به عنوان گرایش تخصصی ، و در برخی نیز به عنوان دروس پیشرفته در دوره های تخصصی موجود آنها ارائه می گردد.
با توجه به گسترش انواع داروها و رویکردهای جدید داروسازی و درمانی که بر بهره گیری از زیست مواد تکیه دارند ، و افزایش حجم واردات از این نوع و نیاز مبرمی که به متخصصین زیست مواد دارویی می باشد ، ایجاد دوره دکتری تخصصی رشته زیست مواد دارویی ضروری می باشد.
با در نظر گرفتن امکانات بالقوه ای که در کشور وجود دارد و با توجه به کیفیت در برنامه آموزشی و پژوهشی و آشنایی با روشهای نوین آموزش و کسب اطلاعات دانش روز آمد و مهارتهای کاربردی امید است در ده سال آینده بخشی از نیاز به کشور به پژوهشگران و دانشمندان در زمینه علوم مرتبط با زیست مواد داروئی مرتفع و جمهوری اسلامی بتواند به عنوان کشوری پیشرو در منطقه جایگاه مناسبی را در زمینه زیست مواد دارویی پیدا کند.

راه اندازی و نظارت و کنترل دقیق مراحل مختلف تولید مواد اولیه و فراورده های دارویی در صنایع داروسازی و مرتبط با زیست مواد
نظارت و کنترل دقیق مراحل مختلف تولید مواد اولیه و فراورده های غذایی ، دارویی و تجهیزات پزشکی مرتبط با زیست مواد
نظارت بر روند واردات مواد اولیه و فراورده های دارویی و غذایی و تجهیزات پزشکی مرتبط به زیست مواد به منظور کنترل ورود فراورده های با کیفیت مطلوب
نظارت دقیق بر تولید کننده های داخلی به منظور کنترل تولید مواد اولیه و فراورده های داروی ، غذایی و تجهیزات پزشکی مرتبط با زیست مواد با کیفیت مطلوب
نظارت دقیق کیفیت مواد اولیه و فراورده های دارویی و غذایی و تجهیزات پزشکی مرتبط با زیست مواد وارداتی یا تولید شده در داخل کشور.

ظرفیت پذیرش دکتری زیست مواد داروویی در سال 95:

دانشگاه ظرفیت آزادمازادجمع کل
تهران415
زنجان415
جمع کل8210

مواد امتحانی وضرایب مربوطه دکتری زیست مواد دارویی در سال 95:

شیمی دارویی(2) –فارماسیوتیکس (3)-داروسازی بالینی(5/0)-فارماکولوژی و سم شناسی (2)-فارماکوگنوزی و بیوتکنولوژی(5/0)

مدارک تحصیلی مورد پذیرش در این رشته در سال 95:

دکتری عمومی: داروسازی، پزشکی ، دامپزشکی ، دندانپزشکی
کارشناسی ارشد : زیست فناوری پزشکی ، نانوفناوری پزشکی ، پلیمر، زیست شناسی سلولی مولکولی ، فیزیک پزشکی ، بیوفیزیک و بیوشیمی بالینی ، بیوفیزیک و بیوشیمی پایه ،کلیه گرایشهای شیمی ، مهندسی داروسازی ، مهندسی پزشکی ، مهندسی بافت و زیست مواد ، کارشناسی ارشد پیوسته داروسازی و کارشناسی ارشد ناپیوسته داروسازی (به شرط دارابودن کارشناسی پیوسته داروسازی ).

 

 

مطالب مرتبط:

مدارک تحصیلی مورد پذیرش رشته دکتری زیست مواد دارویی

مواد امتحانی وضرایب مربوطه دکتری زیست مواد دارویی

آزمون کشوری دکتری زیست مواد دارویی

منابع کنکور دکتری زیست مواد داروئی

کلاس کنکور دکتری زيست مواد دارويی

جزوات نفرات برتردکتری زيست مواد دارويی

ظرفیت پذیرش دکتری زیست مواد دارویی

 
لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید