ورود  \/ 
ثبت نمودن

در زمانی که جامعه دانش‌آموختگان تغذیه ایران درگیر چالش‌های متفاوتی در زمینه‌های حرفه‌ای، صنفی و علمی خود است

 

، انتشار خبری مبنی بر پذیرش دانشجو بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سروستان استان فارس کافی بود که موج گسترده‌ای از اعتراضات دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و اساتید این رشته را برانگیزد. اقدامی که بدون شک بی قاعده بوده و بدون در نظر گرفتن نیازهای واقعی جامعه، اهداف سلامت و بازار کار رشته تغذیه اتخاذ شده است. ضمن اینکه کیفیت و امکانات آموزشی دانشگاه مذکور برای تربیت کارشناسانی که وظیفه حساس کنترل سلامت افراد جامعه در حیطه تخصصی خود را دارند مورد شک و تردید است. علاوه بر این امسال از طریق آزمون کنکور، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند، مؤسسه آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان و دانشکده علوم پزشکی شوشتر نیز به جمع 14 دانشگاه تربیت کننده کارشناسان تغذیه پیوسته‌اند. بدین ترتیب خیل گسترده‌ای از فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه، بدون آنکه ساز و کار مناسبی برای بکار گیری آنها در بدنه ارائه کننده خدمات بهداشتی و سلامتی در نظر گرفته شده باشد، در راه بازار کاری هستند که در حال حاضر با مشکلات و معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند.

پس از انتشار خبر و وصول آن به دفتر انجمن تغذیه ایران، ریاست محترم انجمن جناب آقای دکتر مجید حاجی فرجی نیز پیگیری‌های مجدانه‌ای برای جلوگیری از پذیرش دانشجو بدون کنکور انجام دادند. این موضوع از طریق انجمن با هیئت بورد (ممتحنه و ارزشیابی) رشته تغذیه، معاونت آموزشی وزارت بهداشت، رؤسای گروه‌های تغذیه سراسر کشور و ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته شد و تمام پیگیری‌ها و اقداماتی که در حیطه اختیارات انجمن است انجام شد. نتایج این اقدامات تا به امروز به لغو پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سروستان انجامیده است و امید است با پیگیری‌های جدی هیئت محترم بورد و ممتحنه تغذیه که مسئولیت اصلی پیگیری مسائل آموزشی تغذیه را به عهده دارد، اقدامات شایسته بعدی نیز انجام شود.

لازم به ذکر است که هم زمان با اقدامات و پیگیری‌های انجمن برخی از اساتید و تعداد بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تغذیه نیز مراتب اعتراض خود را به مراجع ذی‌ربط اعلام داشته‌اند. دکتر محمد حسن افتخاری مدیر گروه تغذیه دانشکده بهداشت و تغذیه علوم پزشکی شیراز، دکتر سیاوش بابا جعفری رئیس انجمن تغذیه ایران شاخه فارس، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموختگان تغذیه از طریق تارنمای علمی تغذیه شناسان ایران نسبت به پذیرش خارج از قاعده و بدون کنکور در رشته واکنش نشان داده‌اند که مورد تقدیر است.

امید است گروه‌های محترم تغذیه دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر نیز مراتب اعتراض خود را به مراجع مربوطه اعلام فرمایند.

 

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید