ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

 دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان هر چه که باشد باید تمامی آن‌ها از ریزترین تا درشت‌ترین موردتوجه قرار گیرد.

در چند سال اخیر شاهد افزایش مهاجرت‌های تحصیلی هستیم. مهم‌ترین دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان چیست؟ عوامل مختلفی در افزایش مهاجرت‌های تحصیلی به کشورهای مختلف نقش دارند. راحت‌تر بودن شرایط پذیرش و گستردگی بازار کار در کشورهای دیگر از جمله دلایل مهاجرت‌های تحصیلی دانشجویان است. علاوه بر دانشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته مانند کشورهای کانادا، آمریکا، انگلیس و استرالیا بسیاری دیگر از کشورها مانند ترکیه، روسیه و چین تلاش‌های زیادی در جهت افزایش اعتبار دانشگاه‌های خود انجام می‌دهند.

مهاجرت تحصیلی

بسیاری از جوانانی که به دنبال ساختن آینده‌ای بهتر و مطمئن‌تر هستند تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را انتخاب می‌کنند. عوامل متعددی مانند دشواری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایران، اشباع بازار کار و محدودیت بازار کار در برخی رشته‌ها در ایران از دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است. محدودیت در دسترسی به بسیاری از سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی در رشته‌های متعدد و عدم‌پذیرش مدرک تحصیلی برخی دانشگاه‌های ایران در بازار کار کشورهای دیگر موجب افزایش مهاجرت تحصیلی شده است. دستیابی به آینده مالی بهتر نیز از دیگر دلایل مهاجرت‌های تحصیلی است.

مهاجرت تحصیلی و دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان، فرایندی پیچیده و چالش‌برانگیز است و اقدام برای این امر مهم نیازمند داشتن اطلاعات دقیق از کشور مقصد، دانشگاه‌ها، شرایط تحصیلی، شرایط زندگی و تمام ابعاد مختلف است. به همین دلیل اولین گام در فرایند مهاجرت تحصیلی مشاوره با مؤسسات مهاجرتی معتبری است که سابقه خوبی در زمینه پرونده‌های مهاجرتی دارند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا از جمله بهترین مؤسسات مهاجرتی است که از بهترین مسیرهای قانونی متقاضیان را برای مهاجرت تحصیلی هدایت می‌کند.

دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان چیست؟

کشورهای مناسب برای مهاجرت تحصیلی

انتخاب یک دانشگاه بین‌المللی و کشور مناسب برای مهاجرت تحصیلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرایط مالی، شرایط تحصیلی، مسائل عاطفی و دوری از خانواده و مسائل فرهنگی همگی بر مهاجرت تحصیلی تأثیر می‌گذارند. دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان هر چه که باشد باید تمامی آن‌ها از ریزترین تا درشت‌ترین موردتوجه قرار گیرد.

تحصیل در دانشگاه‌های کشورهایی مانند آمریکا و کانادا به دلیل هزینه بالا و مسافت و شرایط پذیرش دشوار برای بسیاری از دانشجویان غیرممکن است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان تحصیل در کشورهای هم‌جوار مانند تحصیل در ترکیه و روسیه را انتخاب می‌کنند. این انتخاب‌ها از چند نظر اهمیت دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

1. کیفیت آموزش

کشورهای روسیه و ترکیه از جمله امضاکنندگان معاهده بولونیا هستند. امضاکنندگان این معاهده از یک سیستم آموزشی استاندارد و یکپارچه پیروی می‌کنند. به همین دلیل مدارک تحصیلی این کشورها در سطح اروپا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان معتبر و پذیرفته شده است.

کیفیت آموزش در دانشگاه‌های کشورهایی مانند روسیه و ترکیه بالا بوده و بهترین تجهیزات علمی، تحصیلی و آموزشی در این دانشگاه‌ها وجود دارد. از طرف دیگر دانشگاه‌های بین‌المللی با یکدیگر و مراکز تحقیقاتی معتبر جهان همکاری‌های علمی داشته و برنامه تبادل دانشجو مانند برنامه اراسموس از دیگر طرح‌های جاری در این دانشگاه‌ها است. به همین دلیل و با وجود این مزایا تحصیل در روسیه یا ترکیه به‌عنوان نمونه می‌تواند از دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان باشد.

2. مجامع آکادمیک چندملیتی

در دانشگاه‌های بین‌المللی دانشجویان از ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف حضور دارند و می‌توانند تجارب علمی و تحصیلی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کسب تجربه‌های مختلف علمی تحصیلی و همچنین گسترش دیدگاه‌های فردی و اجتماعی تأثیر زیادی بر موفقیت تحصیلی و شغلی فرد دارد. حضور در مجامع آکادمیک چندملیتی نیز از دیگر دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است.

مشاوره با یک تیم مهاجرتی قوی و باتجربه مهم‌ترین مرحله برای موفقیت در پروسه مهاجرت تحصیلی است. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با آگاهی از حساسیت‌ پیچیدگی‌های مهاجرت تحصیلی تلاش می‌کند بهترین خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

3. اعتبار دانشگاه ها

یکی دیگر از مهم‌ترین شروط قرارگیری در فهرست دانشگاه‌های بین‌المللی و جذب دانشجویان خارجی، فراهم‌سازی بهترین تجهیزات آموزشی و امکانات علمی و پژوهشی است. همچنین حضور اساتید معتبر بین‌المللی، نگارش مقالات علمی و انجام پژوهش‌های معتبر و دستیابی به نتایج مستدل از دیگر عوامل افزایش اعتبار دانشگاه‌ها و قرارگیری در رنکینگ‌های بین‌المللی است.

علاوه بر دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی، کشورهایی مانند ترکیه، چین و روسیه نیز در چند دهه اخیر تلاش‌های زیادی در این زمینه داشته‌اند. این فاکتورها نیز از دیگر دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است.

دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان چیست؟

4. مناسب بودن شرایط پذیرش

وجود آزمون‌های ورودی دشوار در دانشگاه‌های ایران موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان شانس ورود به دانشگاه در رشته‌هایی مانند پزشکی و مهندسی را از دست بدهند. به همین دلیل این دانشجویان ترجیح می‌دهند با صرف هزینه، به‌اصطلاح زمان را بخرند و برای تحصیل راهی کشورهای دیگر شوند. دشوار بودن آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های داخل از دیگر دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است.

شرایط پذیرش در برخی دانشگاه‌های بین‌المللی مانند دانشگاه‌های چین، روسیه، ترکیه و ایتالیا بسیار راحت‌تر است. البته باید در نظر داشت که برای ورود به دانشگاه‌های دولتی در این کشورها به‌ویژه برای رشته‌های پزشکی و مهندسی باید در آزمون‌هایی مانند آزمون یوس (ترکیه) یا آزمون IMAT، SAT، GRE (ایتالیا) شرکت کرد.

بااین‌حال کسب آمادگی‌های لازم برای شرکت در این آزمون‌ها شانس کسب حداقل نمره قبولی را افزایش می‌دهد. لازمه مهاجرت تحصیلی آگاهی کامل از تمام مراحل مهاجرت شامل اطلاعات دقیق از دانشگاه‌ها، آزمون‌های ورودی، زبان تحصیل و هزینه تحصیل است. تنها مؤسسات مهاجرتی معتبر و موفق مانند مؤسسه علم ویرا می‌توانند جدیدترین اطلاعات را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

5. افزایش مهارت در زبان های خارجی

از دیگر دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان که شاید دلیلی غیرمستقیم ولی مهم باشد کسب مهارت‌های بالا در زبان‌های خارجی است. ازآنجایی‌که زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است که تقریباً در اغلب دانشگاه‌های بین‌المللی، زبان تحصیل نیز محسوب می‌شود، دانشجویان خارجی مجبور هستند آن را فراگیرند.

قرارگیری در یک محیط آکادمیک چندملیتی که اغلب دانشجویان و اساتید به زبان انگلیسی مسلط هستند موجب افزایش مهارت زبانی دانشجویان غیرانگلیسی‌زبان خواهد شد. این در حالی است که حضور دانشجویان خارجی مسلط به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایران محدود است.

جمع‌بندی

در چند سال اخیر شاهد افزایش مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان به کشورهای مختلف هستیم. افزایش مهاجرت تحصیلی می‌تواند موجی از نگرانی را در داخل کشور ایجاد کند؛ زیرا بسیاری از دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند افرادی مستعد هستند که با رفتن آن‌ها از کشور، ذخایر و نخبه‌های علمی بسیاری را از دست خواهیم داد.

این امر بر پیشرفت کشور در آینده تأثیر منفی می‌گذارد. دشوار بودن آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایران، محدودیت در بازار کار برخی رشته‌های خاص مانند رشته‌های فنی مهندسی، معماری و هنر از جمله دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است. از طرف دیگر محدودیت در همکاری دانشگاه‌های داخلی با مجامع بین‌المللی و حضور محدود اساتید بین‌المللی در دانشگاه‌های داخل بر مهاجرت تحصیلی تأثیر می‌گذارند.

اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های خارج از کشور، بالابودن سطح کیفی آموزش، حضور در مجامع آکادمیک چندملیتی، گسترده‌تر بودن بازار کار، اهمیت‌دادن به امور پژوهشی از دیگر دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان است. برای موفقیت در روند مهاجرت تحصیلی اولین و مهم‌ترین گام مراجعه به مؤسسات مهاجرتی معتبر است.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا متشکل از تیم قوی مشاوره تحصیلی و حقوق‌دانان امور مهاجرتی است که می‌تواند بهترین روش‌های مهاجرتی و اطلاعات کامل دانشگاه‌های خارج از کشور را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (.....)

   کجا بریم؟ چی میگی افزایش؟ بنده که یکی از دوستام و فامیلام از کانادا ویکی دیگه از فامیلام از استرالیا، پس از چند ماه دارند بر می گردند...

  اشتراک مطالب

  Close

  خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید