ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

برخورداری از توصیه نامه دکتری می‌تواند شانس قبولی متقاضیان را در پذیرش نهایی توسط اساتید داور بالا ببرد .

توصیه نامه دکتری چیست؟

در پاسخ به این سوال که «توصیه نامه دکتری چیست» باید گفت توصیه نامه دکتری به طور کلی یک فرم اداری و رسمی است که به داوطلبین شرکت در دوره دکتری و علاقمند به ادامه تحصیل اعطا شده و نشان دهنده توانمندی آنان است. داوطلبان با استفاده از این فرم که معمولا توسط اساتید برجسته دانشگاه محل تحصیل کارشناسی ارشد نگارش می‌شود، می‌توانند از دانشگاه‌های معتبر ایرانی و خارجی پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

 توصیه نامه دکتری به طور کلی با دو هدف خاص ارائه می‌شود که افراد با توجه به شرایط و نیاز خود می‌توانند از آن استفاده کنند. یک نوع توصیه‌نامه  دکتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های داخلی و شرکت در مصاحبه دکتری اعطا شده و نوع دیگر آن برای اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور داده می‌شود.

در مورد توصیه نامه دکتری باید گفت که برخی از دانشگاه‌ها فرم رسمی و خاصی را برای نگارش توصیه نامه ارائه می‌دهند و توصیه نامه‌ها باید حتما در قالب همان فرم نگارش شوند. پیشنهاد می‌شود داوطلبان شرکت در دوره دکتری، نگارش توصیه نامه خود را به بهترین اساتید دوره کارشناسی ارشد سپرده و با داشتن این مدرک مهم در مصاحبه‌های تحصیلی با اعتماد به نفس کامل حاضر شوند.

پیشنهاد می‌شود داوطلبان نگارش توصیه نامه دکتری را به سه تا از اساتید برجسته و عضو هیات علمی سپرده و حداقل دو توصیه نامه داشته باشند. معمولا دانشجویان برتر برای کسب پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه‌ها حداقل سه توصیه‌نامه ارائه داده و شایستگی خود را ثابت می‌کنند.

* نحوه گرفتن توصیه نامه از استاد

در مورد نحوه گرفتن توصیه نامه از استاد باید گفت که داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع دکتری لازم است توصیه نامه دکتری داشته و این توصیه نامه را از اساتید معروف و محبوب دانشگاه دریافت کنند. معمولا اساتید دوره کارشناسی ارشد وظیفه ارائه توصیه نامه به بهترین دانشجویان را بر عهده دارند. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد معمولا در طرح های پژوهشی شرکت داشته و در انجام تحقیقات نقش زیادی دارند که پیشنهاد می‌شود داوطلبان برای شرکت در دوره دکتری از اساتیدی که با آنها طرح‌های پژوهشی داشته‌اند، توصیه نامه دریافت کنند. برای دریافت توصیه نامه دکتری از اساتید مذکور داوطلبان باید به شکل حضوری درخواست خود را با استاد در میان گذاشته یا از طریق ایمیل و راه‌های ارتباطی دیگر درخواست خود را بیان کنند.

متن درخواست توصیه نامه از اساتید باید شامل بخش‌های زیر بوده و بسیار محترمانه باشد:

* معرفی

دانشجویان ابتدا باید نام و نام خانوادگی خود را به طور کامل ذکر کرده و بیان کنند که چه درس‌هایی را با استاد مربوطه گذرانده‌اند. داوطلبان همچنین می‌توانند به طرح‌های پژوهشی گذرانده شده نیز اشاره کرده و مطمئن شوند که استاد با مطالعه این معرفی آنها را خواهد شناخت.

* درخواست

 در این بخش دانشجو باید درخواست خود را به شکل کاملا محترمانه بیان کرده و بگوید قصد شرکت در مصاحبه دکتری کدام دانشگاه را دارد. دانشجو لازم است تمام توضیحات لازم را در مورد قوانین دانشگاه مقصد برای ارائه توصیه نامه بیان کرده و درخواست خود را واضح بیان کند.

 * قدردانی

 در انتها داوطلب باید از استاد خود تشکر و قدردانی کرده و سپس نامه درخواست توصیه نامه دکتری را به اتمام رسانده و ایمیل را برای استاد ارسال کند.

مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکتری دانشگاه مقصد می‌تواند برای دانشجو کمک کننده بوده و به نفع او باشد. پیشنهاد می‌شود دانشجویان علاوه بر ارسال ایمیل و درخواست توصیه نامه از استاد خود، ملاقات حضوری را نیز از دست نداده و درخواست توصیه نامه دکتری را به شکل رو در رو نیز مطرح کنند تا استاد فراموشش نشود.

* فرم توصیه نامه برای مصاحبه دکتری

برخی از دانشگاه‌های معروف و محبوب برای توصیه نامه دکتری یک فرم مشخص منتشر کرده و از داوطلبان می‌خواهند که توصیه نامه خود را در قالب آن فرم ارائه دهند. داوطلبان قبل از هر گونه اقدام برای درخواست نگارش توصیه نامه، باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و فرم توصیه نامه  برای مصاحبه دکتری را دانلود کنند.

لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه‌ها فرم توصیه نامه دکتری خاصی نداشته و افراد نیاز به دانلود این فرم نخواهند داشت. کاربران می‌توانند بر اساس قوانین و شرایط موجود و با مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکتری یک نامه مناسب را آماده کنند. اساتید دانشگاه معمولا با نحوه نوشتن این موارد آشنایی داشته و می‌توانند بهترین توصیه نامه برای مصاحبه دکتری را ارائه دهند.

* نحوه نگارش توصیه نامه برای مصاحبه دکتری

پس از کسب اطلاعات در مورد این که توصیه نامه دکتری چیست و مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکترا نوبت به بررسی نحوه نگارش این مدرک مهم می‌رسد. افراد با داشتن آشنایی در مورد مراحل نوشتن توصیه نامه می‌توانند در صورت لزوم کار نگارش توصیه نامه خود را جلو انداخته و وقت کمتری از اساتید بگیرند.

نحوه نگارش توصیه نامه برای مصاحبه دکتری ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. برخی از دانشگاه‌ها فرم خاصی را برای نوشتن توصیه نامه ارائه داده و برخی دیگر هم چهارچوب خاصی برای نوشتن این مورد در نظر ندارند. به طور کلی می‌توان گفت نحوه نگارش توصیه نامه برای مصاحبه دکتری و مراحل آن به شرح زیر است:

* معرفی دانشجو:

در ابتدای توصیه نامه دکتری دانشجو باید به طور کامل معرفی شده و نام و نام خانوادگی او ذکر شود. در ادامه باید رشته تحصیلی داوطلب و مدت زمان حدودی استاد با او نیز نوشته شود.

* معرفی عضو هیأت علمی

 در بخش دوم توصیه نامه دکتری استاد باید خود را معرفی کرده و اطلاعاتی را در مورد نام و نام خانوادگی و مرتبه خود در دانشگاه شرح دهد.

 * ارزیابی دانشجو

 در این بخش استاد لازم است شایستگی های داوطلب را سنجیده و به نگارش درآورد. در صورتی که فرم توصیه نامه دانشگاه مقصد موارد خاصی را برای بررسی تعیین کرده باشد استاد باید به دانشجو امتیاز داده و در غیر این صورت خودش در مورد شایستگی های داوطلب توضیح دهد. برای مثال برخی فرم های توصیه نامه ستون های توانایی تفکر، قابلیت کار گروهی و توانایی تحقیق دارند که استاد مربوطه از مقادیر ضعیف تا عالی می تواند امتیاز دهد.

امضای نهایی توسط استاد

 استاد مربوطه پس از امتیاز دهی به دانشجو و ذکر شایستگی ها و توانایی هایش باید فرم را امضا کرده و به اتمام رساند.

 در مورد نحوه نگارش توصیه نامه برای مصاحبه دکتری باید گفت که عدم وجود امضای استاد مربوطه در انتهای نامه به معنای عدم رسمی بودن نامه است و باعث ایجاد مشکل خواهد شد. پیشنهاد می‌شود دانشجو حتما پس از اتمام نگارش توصیه نامه آن را بررسی کرده و از وجود امضای استاد مطمئن شوند.

* توصیه نامه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

یکی از موارد مهم برای کسانی که می خواهند در دانشگاه آزاد و در مقطع تحصیلی دکتری ادامه تحصیل دهند، شرکت در مصاحبه است، افراد برای دریافت پذیرش از دانشگاه مربوطه نیاز به توصیه نامه دکتری داشته و باید مدارک قابل قبولی را به دانشگاه آزاد ارائه دهند.

 افراد پس از دریافت فرم توصیه نامه دکتری لازم است به یکی از اساتید مقطع کارشناسی ارشد خود مراجعه کرده و از او تقاضای دریافت توصیه نامه را کنند. اساتید معمولا به درخواست دانشجویان پاسخ مثبت داده و آن ها را برای کسب قبولی در ورود به مقطع دکتری یاری می کنند. دانلود و مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکتری می تواند کمک کننده باشد و افراد را برای داشتن توصیه نامه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد یاری کند، لازم به ذکر است که برخورداری از توصیه نامه شانس دریافت قبولی را بسیار بالاتر برده و به نفع دانشجویان واجد شرایط خواهد بود.

 * نامه مصاحبه دکتری

مطالعه متن توصیه نامه مصاحبه دکتری می تواند به دانشجویان برای آشنایی بیشتر با توصیه نامه کمک کرده و باعث تسریع کار شود. اساتید نیز با مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکتری می توانند در اسرع وقت یک توصیه نامه مناسب را آماده کرده و به دانشجو ارائه دهند که یک نمونه در زیر آورده شده است:

 « با سلام

بدین وسیله تأیید می‌شود که سرکار خانم/جناب آقای … که مقطع کارشناسی/کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه … به اتمام رساند‌ه‌اند در طول دوران تحصیل خود جزو دانشجویان بسیار سختکوش، با استعداد و پرانگیزه گروه … بوده‌اند. ایشان دروسی را نیز با اینجانب داشته و در تمامی این دروس جزو دانشجویان بسیار شاخص و ممتاز به حساب آمده‌اند.

بر این اساس و باتوجه به شناختی که اینجانب از شخصیت اجتماعی ارزشمند ایشان دارم، دانشجوی گرامی را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری آن دانشگاه معظم و هر دانشگاه تراز اول دیگری توصیه می کنم. تردیدی ندارم که در آینده ای نزدیک شاهد شکوفایی اسعداد شگرف ایشان در سایه پشتکار، سخت کوشی و توکل به خداوند متعال خواهیم بود.

با احترام فراوان

نام استاد
استاد گروه … دانشگاه …
نشانی ایمیل
شماره تماس»

داشتن توصیه نامه دکتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های خاصی مانند دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی بسیار مهم است. پیشنهاد می شود افراد یک متن توصیه نامه مصاحبه دکتری آماده را در صورت لزوم به اساتید خود ارائه داده تا استاد مربوطه در صورت کمبود وقت همان متن آماده را ویرایش کرده و تکمیل سازد.

دانلود نمونه توصیه نامه مصاحبه دکتری و مطالعه نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکترا به دانشجویان کمک می کند تا آشنایی کامل را با این مدرک مهم به دست آورند. با توجه به این که داشتن توصیه نامه مذکور تاثیر مستقیمی بر روی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر دارد.

توصیه نامه دکتری می‌تواند به زبان فارسی یا انگلیسی نوشته شده و حدودا ۴۰۰ تا ۵۰۰ کلمه باشد. داوطلبان لازم است قبل از هر چیز قوانین دانشگاه مقصد را برای پذیرش دانشجوی دکتری و نحوه نوشتن توصیه نامه مورد بررسی قرار داده و سپس تمامی اطلاعات را با استاد خود در میان بگذارند.

* مزایای داشتن توصیه نامه برای مصاحبه دکتری

پس از بررسی نمونه توصیه نامه برای مصاحبه دکترا، در مورد مزایای داشتن توصیه نامه برای مصاحبه دکتری می توان گفت که ارائه توصیه نامه می تواند تاثیر مستقیمی بر روی دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر داشته باشد. افراد بهتر است همراه با توصیه نامه در مصاحبه مقطع تحصیلی دکتری حاضر شده و شایستگی کافی خود را برای ادامه تحصیل نشان دهند.

 اگر چه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری و اعطای پذیرش تحصیلی به دانشجویان مدارکی مانند انواع مقالات علمی و سابقه پژوهشی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما توصیه نامه دکتری نیز اهمیت خاص خودش را داشته و شایستگی داوطلب را ثابت می‌کند. با توجه به این که توصیه نامه توسط اساتید عضو هیأت علمی نوشته می شود، اعتبار بیشتر و تاثیر بیشتری بر دریافت پذیرش تحصیلی خواهد داشت.

 دانشگاه‌ها معمولا با اساتید هم دیگر آشنا هستند و دریافت توصیه نامه از یک استاد معروف می‌تواند به موفقیت داوطلب بسیار کمک کند. همچنین رقابت برای ورود به برخی دانشگاه‌های محبوب مانند دانشگاه تهران بسیار بالا است و طبیعتا این دانشگاه به توصیه نامه‌های دکتری و بررسی آنها توجه زیادی خواهد کرد.

 

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید