ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کنسرسیومی با دانشگاه‌های چین برای تبادل دانش و تکنولوژی داریم که به امضا خواهیم رساند.

و در این ارتباط قرار است، یک هیات بلند مرتبه ای از کشور چین به دانشگاه شهید بهشتی عزیمت کنند تا در زمینه های مختلف همکاری داشته باشیم.

افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دو بعد تحقیقات و فناوری سال درخشانی را در یکسال گذشته سپری کرد. تقریبا رکورد مقالات در سال گذشته حفظ شده است؛ اما به لحاظ کیفیت مقاله از نظر تعداد مقاله Q۱ و تعداد مقالات مشترک بین المللی افزایش داشته ایم. علی رغم اینکه تعداد مقاله در سال ۲۰۲۳ همانند سال ۲۰۲۲ بوده است؛ اما به لحاظ کیفی و ارجاع،  رشد قابل ملاحضه ای داشته ایم. بیشترین رشد ارجاع مربوط به سال ۲۰۲۳ بوده است.

وی با اشاره به رشد تعداد شرکت های دانش بنیان نیز افزود: امسال از تعداد ۲۵۰ شرکت دانش بنیان عبور کردیم و ۳۵۰ محصول تجاری شده را به ثبت رسانده ایم. همچنین؛ پارک علم و فناوری ما تکمیل شده است؛ به طوریکه انتظار داریم تعداد ۵۰ شرکت دانش بنیان به سبد شرکت های دانش بنیان ما اضافه شود. از سوی دیگر با تکمیل اتاق تمیز دانشگاه و ارتقای سطح آن از کلاس C به B  و در برخی نقاط از B به A فضاها آماده تولید فراورده های هایتک در زمینه  HCG  و HMG هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به تعاملات بین المللی دانشگاه علوم پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از شاخص ها تعاملات بین المللی تعداد چاپ مقاله است که چه تعداد افراد خارج از کشور در آن مشارکت داشته اند. در سال ۲۰۲۳ از حدود ۵ هزار مقاله ای که چاپ شده، حدود ۱۶۰۰ مقاله با کشور های خارجی به چاپ رسیده است.

معاون تحقیقات و فناوری علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: تعاملات بین المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کشورهای اروپایی کاهش یافته است. در گذشته فوکال پوینت دانشگاه هلند در کشور بودیم و این ارتباط موجب انتقال تکنولوژی های خیلی خوبی در زمینه سلامت غذا از کشور هلند شد. همچنین اقدامات مشترک خوب و موثری انجام شد؛ اما با پایان قراردادمان با کشور هلند، این قرارداد با کشور کره جنوبی منعقد شد. تفاهم نامه جامعی رئیس دانشگاه با رئیس مرکز تحقیقات  KFRI کشور کره جنوبی که به عنوان بزرگترین مرکز تحقیقاتی غذایی مطرح است، منعقد شد. اکنون در مرحله اجرایی شدن این تفاهم نامه هستیم. بنا داریم برای همکاری کشور کره جنوبی را جایگزین کشور هلند کنیم.

زرقی ادامه داد: یک نگاه نزدیکی نیز برای همکاری به کشور چین داریم، اخیرا کنسرسیومی با دانشگاه های چین برای تبادل دانش و تکنولوژی داریم که به امضا خواهیم رساند و  در این ارتباط قرار است، یک هیات بلند مرتبه ای از کشور چین به دانشگاه شهید بهشتی عزیمت کنند تا در زمینه های مختلف همکاری داشته باشیم. یکی از زمینه های همکاری در زمینه پژوهش های علوم اعصاب با دانشگاه های کشور چین است که به نتایج خوبی رسیده ایم. همچنین با دانشگاه های کشور لهستان و مجارستان در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ گام ها موثری در زمینه تبادل استاد و دانش انجام شده است.

وی درباره تاثیر جایگزین کردن همکاری از کشورهای  غربی به کشورهای آسیایی گفت: جغرافیا برای ما اهمیت ندارد، برای ما تکنولوژی مهم است. کره جنوبی به عنوان یک کشور پیشرفته مطرح است و صادراتی هم به کشور هلند دارد. با توجه به شرایط فعلی ترجیح دادیم این همکاری با کره جنوبی آغاز شود. خوشبختانه با توجه به تفاهم نامه خوبی که به امضا رسیده است، یک کمیته مشترک اجرایی بین ایران و کره تشکیل شده است و تعامل خوبی با سفارت کشور جمهوری اسلامی در کشور کره به وجود آمده است. وزارت بهداشت و مرکز همکاری های ریاست جمهوری پای کار هستند تا انجام شود.

وی درباره مستقل شدن بودجه مالی پژوهشگاه ها نیز گفت: در سال های گذشته پژوهشگاه ها بودجه مستقل و رابطه مالی مستقلی داشتند. در حال حاضر اندکی  از استقلال پژوهشکده ها کاسته شده است و پژوهشکده ها آن چابکی که در گذشته داشتند و دانشگاه فقط نظارت می کردند را ندارند. در حال حاضر اجرا و نظارت تمام پژوهشکده ها بر عهده دانشگاه ها افتاده است و آن ها وابستگی زیادی به دانشگاه ها در بخش معاونت فناوری و تحقیقات پیدا کرده اند و به نظرم این موضوع از چابکی پژوهشکده ها کاسته و  در مقابل نظارت دانشگاه ها را افزایش داده است.

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید