ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

از آنجا که در سال‌های اخیر پول ملی شرایط مناسبی ندارد، انتخاب ها برای ادامه تحصيل در خارج از کشور محدود هستند و باید به دنبال گزینه‌های اقتصادی بود.

 

مقدمه؛ ارزان ترین کشورها برای تحصیل در یک نگاه

آلمان: انتخاب بسیاری از ایرانی‌ها، دارای دانشگاه‌های رایگان یا بسیار ارزان؛
نروژ: دانشگاه‌های این کشور تماما رایگان هستند اما هزینه زندگی در این کشور بالا است؛
تایوان: تایوان هزینه تحصیل پایینی دارد و مدارک دانشگاه‌های این کشور در ایران معتبر است؛
فرانسه: دانشگاه‌های فرانسه نسبت به اعتبار و کیفیت آموزش فوق العاده ارزان هستند؛
چین: اگر خوش شانس باشید و یا اینکه سابقه تحصیلی درخشانی ارائه کنید، چین از شما پشتیبانی مالی خارق‌العاده‌ای خواهد داشت؛
لهستان: شاید عجیب به نظر برسد اما لهستان نیز محل مناسب و ارزانی برای تحصیل است؛
سایر گزینه‌ها عبارتند از برزیل، یونان، سوئیس، دانمارک، سوئد، جمهوری چک، آرژانتین، اتریش، فنلاند و چند مورد دیگر که در متن به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شماره‌گذاری بالا به عنوان مجموعه ارزان ترین کشورها برای تحصیل با در نظر گرفتن تمامی شرایط اخذ ویزا و زندگی برای یک ایرانی نگاشته شده (بدون دخیل کردن سایر پارامترها) و حتما متوجه شدید که نامی از آمریکا، انگلیس و کانادا آورده نشده است. در ادامه مفصل‌تر به دلایل این شیوه دسته‌بندی می‌پردازیم.
آلمان؛ شاید بهترین گزینه باشد!

آلمان و نروژ تنها کشورهایی هستند که علاوه بر شهروندان خود و اتحادیه اروپا، برای مهاجرین قانونی از سراسر دنیا نیز تحصیلات رایگان فراهم می‌آورند. نکته مهم دیگر درباره آلمان ارائه تعداد زیادی درس و رشته به زبان انگلیسی است. در نتیجه، تنها کافی است که رشته خود را در دانشگاه‌های دولتی آلمان جست و جو کنید، مدارک خود را آماده کرده و اصطلاحا اپلای کنید.
ما در نظر داشته باشید که هزینه‌های زندگی برعهده خود شما است و به طور متوسط، ماهانه باید مقادیر زیر را فراهم کنید:

۱۷۰ یورو (۲۰۰ دلار) برای خورد و خوراک؛
۴۰ یورو (۵۰ دلار) برای پوشاک؛
۹۰ یورو (۱۱۵ دلار) برای حمل و نقل؛
۳۰ یورو (۳۸ دلار) برای تلفن، اینترنت و تلویزیون؛
۶۰ الی ۹۰ یورو برای تفریح و فعالیت‌های متفرقه.

اگر این اعداد برای شما زیاد هستند، بازهم جای نگرانی نیست؛ کافی است در سایت دانشگاه مد نظر یا در پایگاه اینترنتی DAAD به دنبال بورس (Scholarship) باشید. به ویژه برای آن‌هایی که سابقه تحصیلی مناسب یا رزومه پژوهشی قوی دارند، کمک هزینه‌های سخاوتمندانه‌ای در دسترس است. اگر این مورد نیز از دست رفت، گزینه کار دانشجویی همواره وجود دارد. با در نظر گرفتن تمامی این ویژگی‌ها، دلیلی ندارد که آلمان را گزینه اول فهرست ارزان ترین کشورها برای تحصیل معرفی نکنیم.
شما می‌توانید برای شروع با لیست دانشگاه‌های زیر تحقیقات خود را آغاز کنید. یازده دانشگاه زیر بهترین دانشگاه‌های آلمان هستند که امکان تحصیل رایگان را فراهم می‌آورند:

University of Cologne
Ludwig Maximilians University Munich (LMU)
Goethe University Frankfurt
RWTH Aachen University
University of Münster
Ruhr University Bochum
University of Duisburg-Essen
Universität Hamburg
FAU Erlangen-Nürnberg
Technical University of Munich (TUM)
University of Würzburg
نروژ، نماینده اسکاندیناوی

تحصیل در نروژ رایگان است اما دو مشکل عمده دارد. اول اینکه رشته‌های کمی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و دوم اینکه هزینه زندگی در این کشور کمی بالاست (برای یک زندگی ساده دانشجویی بالغ بر ۸۰۰ دلار در ماه). مشکل اول را می‌توان با شش ماه مطالعه ابتدایی زبان یا یافتن یک برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی حل کرد و چالش دوم با گرفتن یک کار پاره وقت یا تلاش برای دریافت بورسیه تا حد زیادی مرتفع می‌شود.
نکته مهمی که باید مد نظر داشت این است که پیش از این سوئد نیز شرایط مشابه نروژ را ارائه می‌کرد؛ اما چند سالی است که از شهروندان خارج اتحادیه اروپا شهریه تحصیل دریافت می‌کند. با این تفاسیر، اگر قصد مطالعه رایگان دارید، شاید بهتر باشید که کمی عجله را چاشنی کار کنید و پیش از پیروی نروژ از همسایه خود، سریع‌تر ارتباط خود را با یکی از دانشگاه‌های زیر برقرار کنید:

Norwegian University of Science and Technology
Oslo and Akershus University Colloege of Applied Sciences
University of Nordland
University of Bergen
Bergen University College
BI Norwegian Business School
The Artic University of Norway
Hedmark University of Applied Science
Lillehammer University College
MF Norwegian School of Theology
Molde University College – Specialized University in Logistics
Norwegian University of Science and Technology (NTNU)
Oslo School of Architecture and Design

باید اشاره کرد که سایر کشورهای اسکاندیناوی (اگر علاوه بر نروژ، سوئد و دانمارک، فنلاند را هم حساب کنیم) نیز شرایط مناسب، ارزان و فوق‌العاده‌ای برای تحصیل فراهم می‌کنند. این امر تشدید می‌شود اگر متقاضی تحصیلات تکمیلی باشید. به عنوان مثال در سوئد می‌توان با سالی شش هزار یورو (حداقل) برای دانشگاه و ماهی ۶۰۰ یورو برای خرج‌های معمول زندگی به تحصیل پرداخت.
تایوان، انتخاب آسیایی جذاب

در نگاه اول سخت است که روی نام‌های جذاب قاره اروپا خط کشید و به شرق آسیا آمد. اما اگر بدانید که در این کشور می‌توان تنها با بودجه‌ای معادل سه هزار دلار در یک دانشگاه ثبت نام کرد و سالانه در حدود دو هزار دلار بابت هزینه زندگی پرداخت، معادله تغییر می‌کند. این هزینه کمتر از نصف هزینه‌ای است که مثلا باید در سوئد پرداخت. البته نگران نباشید، این هزینه کم به معنی کیفیت پایین تحصیل نیست. به عنوان مثال اگر به سایت دانشگاه ملی تایوان مراجعه کنید خواهید دید که رتبه ۷۲ دنیا را دارد. شرایط در تمام تایوان به همین شکل است، بیش از ۱۲۰ رشته در ۴۰ دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دانشجو این شانس را دارد که با هزینه پایین، سطح بالای زندگی را تجربه کند.
فرانسه، یک تجربه ویژه در سرزمین ناپلئون

هزینه تحصیل در فرانسه به قدری پایین است که می‌توان آن را رایگان تلقی کرد. در مقطع لیسانس سالانه ۲۰۰ دلار، در مقطع کارشناسی ارشد سالانه ۲۸۵ دلار و برای دکتری در حدود ۴۵۵ دلار می‌پردازید و شانس حضور در کشور تاریخی فرانسه را پیدا می‌کنید. اعداد حدودی و به صورت میانگین ارائه شده‌اند.
جالب اینکه دانشجو حق دارد تا ۶۰ درصد مدت زمان یک کار تمام وقت را بدون اطلاع دانشگاه داشته باشد،درحالی‌که در اکثر کشورها تنها هفته‌ای ۲۰ ساعت کار مجاز است، و این یعنی این شانس وجود دارد که در فرانسه همزمان با تحصیل، به طور کامل گلیم خود را از آب بیرون بکشید. پنج دانشگاه معروف و معتبر فرانسه عبارتند از:

Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris
Sorbonne University
École Polytechnique
University of Paris
Télécom Paris
چین، انتخابی خاص
به دلیل شرایط سیاسی و فرهنگی شاید تمایل کمتری به حضور در چین وجود داشته باشد. اما باید بدانید که حزب کمونیست این کشور برای جذب افراد نخبه و با استعداد برنامه‌های فوق‌العاده‌ای تدارک دیده و کمک هزینه‌های قابل توجهی پرداخت می‌کند. به خصوص اگر دستی بر آتش تجارت داشته باشید به راحتی می‌توانید همراه تحصیل، یک خط تجاری بین چین و ایران برقرار کنید، شما بهتر از ما می‌دانید که همکاری تجاری دو کشور در چه سطحی دنبال می‌شود، پس شاید بتوانید در صحنه بین‌المللی تجارت بدرخشید. برای انتخاب دانشگاه می‌توانید طبق اولویت زیر عمل کنید:

Peking University
Xi’an Jiaotong-Liverpool University
Tsinghua University
Xiamen University
Beijing Institute of Technology
Fudan University
Shanghai Jiao Tong University
Zhejiang University
لهستان، انتخابی هوشمندانه

لهستان همسایه آلمان است و از بسیاری جهات برای تحصیل و اقامت فوق العاده محسوب می‌شود. به طور متوسط هزینه دانشگاه در لهستان سالانه دو هزار دلار است و با کمتر از ماهی پانصد دلار می‌توان زندگی دانشجویی قابل قبولی را تجربه کرد. به خصوص اگر در شهر ورشو از دانشگاهی پذیرش بگیرید، هزینه‌های زندگی اقتصادی و کیفیت خدمات دریافتی مقبول و جذاب خواهد بود.
این شهر در بین ۲۰ شهر اقتصادی مناسب دانشجویان دسته بندی شده (QS Best Student Cities index) و دانش زبان انگلیسی مردم عادی نیز قابل قبول است. در نتیجه، تنها کار این است که با یک استاد در رشته خود ارتباط بگیرید و با تایید او، مدارک را آماده کرده و درخواست دهید. بدون دریافت بورس در بدترین حالت سالانه هشت یا هفت هزار دلار هزینه دارید، برای زندگی در پایتخت یک کشور پیشرفته و امن اروپایی فوق العاده نیست؟

بهترین دانشگاه‌هایی که باید تحقیق خود را با نام آن‌ها آغاز کنید عبارتند از:

Jagiellonian University
University of Warsaw
Adam Mickiewicz University Poznan
Gdansk University of Technology
AGH University of Science & Technology
Lodz University of Technology
Nicolas Copernicus University
Medical University of Warsaw
Warsaw University of Technology

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید