ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پیگیر راه‌اندازی آزمایشگاه شماره ۲ ویروس ‌شناسی در بیرجند هستیم و در شهرستان قاینات نیز به زودی این آزمایشگاه راه‌اندازی می‌شود.

محمد دهقانی فیروزآبادی در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، افزود: در شهرستان فردوس نیز به دنبال جذب خیر برای راه‌اندازی آزمایشگاه ویروس ‌شناسی هستیم.
وی گفت: اولین بیمار کرونایی استان دوم اسفند ۹۸ در بیمارستان بستری شد که اصالت وی بیرجندی اما ساکن تهران بود که بعد از ۱۲ روز فوت کرد.
دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا بیان کرد: ۱۴ اسفند ماه بعد از ۱۲ روز از فوت این بیمار آزمایشگاه ویروس شناسی استان را راه‌اندازی کردیم و با تایید انستیتو پاستور نمونه‌گیری از ۳۰ مورد آغاز شد و آبان ماه امسال تا ۵۰۰ مورد به صورت تقریبا شبانه‌روزی افزایش یافت.
وی افزود: با شروع بیماری کووید ۱۹ و در بهمن ماه ۹۸ که هشدارها در ارتباط با شیوع ویروس کرونا آغاز شد تمهیدات لازم را در تمامی شهرستان‌ها و ۱۴ بیمارستان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی فراهم کردیم.
دهقانی تصریح کرد: در این مدت ۴۴۱ تخت بیمارستانی عادی و ۶۴ تخت ویژه در همه بیمارستان‌ها آماده شد همچنین چهار بیمارستان در شهرستان‌های بیرجند با ۱۸۳ تخت و در شهرستان‌های فردوس، قاینات و طبس با ۳۴۹ تخت به عنوان بیمارستان مرجع اصلی آماده شد.
وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت ۱۵ مرکز کووید ۱۹ در استان طراحی شد یادآور شد: همچنین ۱۰۳ مرکز جامع سلامت، ۷۱ پایگاه و ۳۱۴ خانه بهداشت در راستای مبارزه با کرونا در استان ارائه خدمت کردند.
وی تصریح کرد: میزان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در اسفند پارسال، ۱۴۱ نفر بود و این میزان در آبان ماه سیاه خراسان جنوبی به بیش از ۶ هزار و ۳۸۲ نفر رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۳ هزار و ۷۳۲ بیمار مبتلا به کرونا در بخش بستری استان شناسایی شدند گفت: متاسفانه در خراسان جنوبی ۶۵۸ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه کاهش بیماران کرونایی را در استان شاهد هستیم اظهار داشت: پیک اول در اسفند و فروردین، پیک دوم در خرداد و تیرماه و پیک سوم که مهر و آبان بود نشان می‌دهد هرچه زمان بیشتری سپری می‌شود تحلیل‌ها بهتر خود را نشان می‌دهد.
دهقانی با بیان اینکه روند کاهشی کرونا در استان ادامه دارد عنوان کرد: آزمایشگاه ویروس شناسی مرکز استان فعال است و آزمایشگاه خصوصی خیلی دیر پای کار آمد و در این زمینه فعال نبود لذا نسبت نمونه‌گیری ما نسبت به کشوری پایین‌تر است.
وی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان انتقال خانوادگی در خراسان جنوبی از ابتدای همه‌گیری کرونا بالاتر از میانگین کشوری است زیرا اعتقادات و علقه خانوادگی سبب می‌شود دورهمی‌ها، شب نشینی‌ها و ارتباطات خانوادگی بیشتر شود و به کرات شاهد ابتلای خانوادگی در استان هستیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند میزان ابتلای خانوادگی کرونا در استان را ۶۵ درصد اعلام کرد و افزود: میانگین سنی بستری‌ها مشابه کشور ۵۵ سال و میانگین سن فوتی‌ها نیز به نسبت کشور مقداری بالاتر و ۶۹ سال است.
دهقانی با بیان اینکه در بحث گام چهارم مدیریت کرونا، در طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی اقدامات خوبی انجام شده است گفت: در این راستا ۵۸ میلیون کمک نقدی جمع‌آوری شده است و یک هزار و ۴۳۰ خانوار از حمایت‌های مالی بهره‌مند شدند.
وی با بیان اینکه هزار و ۴۳۰ خانوار از حمایت‌های مالی در استان برخوردار شدند گفت: تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ خانوار در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی توسط بسیجیان پایگاه‌های مقاومت شهری و روستایی از لحاظ ابتلا به ویروس کرونا پایش شدند.

 

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید