ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

original حداکثرسن براي شرکت در آزمون ليسانس به پزشکي چند سال مي باشد ؟  اضافه شدن سن با طرح نيروي انساني شامل چه کساني مي باشد ؟

  •  

 حذف شرط معدل و افزایش محدودیت سنی به 27 سال در آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس/ افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی

حذف شرط معدل

از جمله شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی دارا بودن معدل 18 و معدل لیسانس 16 بود که هر دوی این شرط ها در طرح جدید لیسانس به پزشکی حذف شده است.

"دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌پزشکی با بیان اینکه تغییرات اعمال شده به شرایط سنی محدود نمی‌شود، اظهار کرد: در آیین نامه قبلی افراد با معدل دیپلم ۱۸ یا بالاتر مجاز به شرکت در این آزمون بودند. اما با تغییرات جدید شرط معدل دیپلم حذف شده است؛ چرا که این احتمال وجود دارد افراد بنا به هر دلیلی نتوانسته‌ باشند در دوران دیپلم به خوبی درس بخوانند اما افراد توانمندی در دوران تحصیل مقطع کارشناسی بوده‌اند. بنابراین تغییرات را به سمتی برده‌ایم که افراد بیشتری بتوانند در این آزمون شرکت کنند."

طبق آیین نامه لیسانس به پزشکی مصوب 1402، تمامی فارغ التحصیلانلیسانس پیوسته و ناپیوستهبا پایه رشته های زیر گروهعلوم تجربی و ریاضی فیزیک و علوم انسانی مجاز به شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی خواهند بود.

 

تغییر شرایط سنی

 

نکته: کسانی که دوره طرح نیروی انسانی یا خدمت سربازی را گذرانده اند، به همان میزان به شرط سنی 27 سال اضافه خواهد شد.

با توجه به تاریخ مصاحبه دکتر حسن زاده که بعد از تاریخ تصویب آیین نامه آزمون لیسانس به پزشکی(18تیر1402)است، احتمال می رود دوباره در سال جاری این آیین نامه دچار تغییرات شده و شاید شرط سنی کلا از آیین نامه حذف شود.

نقل قول دکتر حسن زاده در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا (مورخ: ۱۴ مرداد ۱۴۰۲) :

"وی درباره تغییرات اعمال شده در آیین‌نامه پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی گفت: با توجه به اینکه شرط سنی یکی از شروط شرکت در این آزمون به حساب می‌آید و حداکثر سن شرکت در این آزمون ۲۵ سال لحاظ شده است و از طرفی این احتمال وجود دارد که افرادی با سن بیشتر متقاضی شرکت در آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس باشند؛ به همین دلیل در تغییرات جدید، شرط سنی حذف شده است. زیرا در هیچ جای دنیا، افراد را با درنظر گرفتن شرایط سنی محدود نمی‌کنند."

 

 

افزايش ظرفيت آزمون ليسانس به پزشکي

 

 

طبق گفته دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی قرار است در آینده نزدیک تصمیم گیری در مورد ظرفیت پذیرش آزمون لیسانس به پزشکی قطعی شود که منط به اعلام نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران است:

دکتر حسن‌زاده درباره افزایش ظرفیت پذیرش آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس گفت: افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی از دیگر تغییرات این آیین‌نامه است. البته این آیین‌نامه هنوز به مرحله امضای نهایی نرسیده، لذا تغییرات درنظر گرفته شده برای سال تحصیلی آتی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اعمال نمی‌شود و برای سال بعد اجرایی می‌شود.

دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌پزشکی با بیان اینکه تصمیم بر این است که دانشگاه علوم‌پزشکی تهران همچنان برگزار کننده این آزمون باشد، افزود: تصمیم احتمالی درخصوص افزایش تعداد دانشگاه‌های برگزارکننده آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی به پزشکی منوط به گزارش دانشگاه علوم‌پزشکی تهران است و این دانشگاه، میزان موفقیت و اثرگذاری پذیرفته شدگان را ارزیابی می‌کند. همچنین باید به این پرسش «آیا هزینه‌های صرف شده برای پذیرفته‌شدگان برای کشور مفید بوده؟» پاسخ داده شود.

 

 

 

 

اضافه شدن سن با طرح نیروی انسانی شامل چه کسانی می باشد؟

اضافه شدن شرط سن آزمون داوطلبان آقا که طرح خدمت سربازی دارند و همچنین کارشناسی علوم پزشکی که در دوره کارشناس خود طرح نیروهای انسانی به صورت اجباری یا اختیاری را دارند با گذراندن طرح به سن آنها اضافه خواهد شد.

در چه صورت افزایش سن برای داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی صورت می گیرد؟

داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی در صورتی می تواند از تبصره افزایش سن استفاده کنند که قبل از اتمام 27 سالگی خدمت سربازی یا طرح نیروی انسانی خود را آغاز کرده باشند.

آیا رشته هایی مانند میکروبیولوژی زیست شناسی نیز دوره طرح نیروی انسانی دارند؟

خیراین رشته ها صرفا تا شرط سنی 27 سال کامل می توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت نمایند و دوره طرح نیروی انسانی را ندارند همچنین جهت اطلاع از اینکه آیا رشته کارشناسی شما طرح نیروی انسانی دارد یا خیر می توانید از کارشناسان آموزش دانشکده خود سوال نمایید.

 

 

 

 

لینک کوتاه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

اشتراک مطالب

Close

خبر را در کانال وشبکه های خود به اشتراک بگذارید